Direktiva NIS 2 predstavlja pomemben korak naprej na področju kibernetske varnosti za vse države članice, vključno s Slovenijo. Namen te direktive je izboljšati raven kibernetske varnosti znotraj EU ter zagotoviti boljšo zaščito kritične infrastrukture in storitev. Slovenska podjetja se bodo morala prilagoditi novim zahtevam in standardom, kar prinaša številne izzive, pa tudi priložnosti za izboljšanje digitalne varnosti.
Ena izmed ključnih sprememb, ki jih prinaša direktiva NIS 2, je širitev obsega podjetij in sektorjev, ki so vključeni v regulacijo. To pomeni, da bodo morala številna slovenska podjetja, ki prej niso bila podvržena tovrstni zakonodaji, zdaj vzpostaviti ustrezne varnostne ukrepe in prakse. Mednje sodijo podjetja iz sektorjev, kot so energija, transport, bančništvo, zdravstvo ter digitalna infrastruktura.
Za slovenska podjetja to pomeni nujnost investiranja v napredne varnostne rešitve, kot so varnostno operativni centri (SOC) in v usposabljanje zaposlenih na področju informacijske varnosti. Konkretno, podjetja bodo morala izvajati redne ocene tveganj in sprejeti ukrepe za obvladovanje teh tveganj, kar vključuje spremljanje in odzivanje na kibernetske incidente v realnem času.
NIS 2 direktiva prav tako poudarja pomembnost zaščite osebnih podatkov, kar je še posebej relevantno v luči Splošne uredbe o varstvu podatkov (GDPR). Kombinacija obeh zakonodajnih aktov zahteva, da podjetja ne le ščitijo svoje informacijske sisteme, ampak tudi zagotavljajo visoko raven zasebnosti in varnosti za vse podatke, ki jih obdelujejo.
Direktiva NIS 2 slovenskih podjetij ne postavlja zgolj pred izzive, ampak jim daje priložnost za dvig ravni digitalne varnosti in povečanje zaupanja strank ter partnerjev. Pripravljenost na nove zahteve bo ključna za konkurenčnost v vedno bolj digitaliziranem svetu. Prilagajanje direktivi NIS 2 ni samo zakonodajna obveznost, temveč strateški korak k bolj varni in odporni prihodnosti slovenskega gospodarstva.